Význam zkratek u produktů Microsoft

Microsoft-značky-baner-CZ


Co jsou ESD licence?

ESD znamená Elektronické dodání softwaru: pro Microsoft to znamená software, který je k dispozici pouze pro digitální stažení bez jakýchkoli fyzických médií (takže není k dispozici žádná krabice nebo instalační CD). Licence zasílané prostřednictvím elektronických komunikačních kanálů, v našem případě je to emailová adresa.

Co znamená zkratka RTL (Retail)
Licence označované jako RTL nebo Retail jsou doživotní licence, které se neváží na hardware vašeho zařízení. Licenci můžete nainstalovat, přeinstalovat nebo odinstalovat neomezeně mnohokrát při používání na jednom zařízení. V případě odinstalování je možné licenci přenést na jiné zařízení. Při změně hardwaru (výměna HDD za SSD, RAM upgrade nebo výměna základní desky) není nutná opětovná aktivace.

Co znamená zkratka OEM (Original Equipment Manufacturer)
Licence se váže na samotný hardware zařízení, obvykle se dodává u nově zakoupených zařízení pro jeho zvýhodněnou cenu. Při výměně hardwaru je často nutné licenci znovu aktivovat. Při správném odinstalování a deaktivování licence lze licenci přenést na jiné zařízení nebo uživatele.

Co znamená zkratka BIND (Vázaná licence)
Licence pod tímto označením se vždy váží na účet Microsoft, Můžete je kdykoli odinstalovat a přenést na jiné zařízení. Instalační soubory naleznete vždy pod svým účtem Microsoft.

Co znamená zkratka NL (Nová licence)
Jedná se o nové licence, tedy jste její první nabyvatel.

Co znamená zkratka DL (Druhotná licence)
Nadbytečně licence, nebo licence které byly řádně deaktivovány a následně znovu zařazeny do prodeje dle platné legislativy EU. Koupí těchto licencí můžete výrazně ušetřit. Jedná se o originální a plně legální licence. Software nepodléhá opotřebení, takže nemusíte mít žádné obavy z jejího poškození nebo deaktivace. Licence nejsou časově omezeny.

Co znamená zkratka TA (Telefonická aktivace)
Tyto licence jsou zbytkové licence nejnižší jakosti na maximálně 1-3 aktivace na jedno zařízení. Software je vždy třeba aktivovat telefonicky, čemuž odpovídá i jejich cena. Návod na telefonickou aktivaci naleznete v tomto odkazu: Telefonická aktivace balíků Microsoft Office

Další prodej softwarových licencí (včetně OEM) je v rámci Evropské unie zcela legální. "Tvůrce počítačových programů nemůže bránit dalšímu prodeji "použitých" licencí" a "ačkoli tedy licenční smlouva zakazuje další převod, majitel práva nemůže bránit dalšímu prodeji této rozmnoženiny", píše se v rozsudku Soudního dvora EU.