Význam zkratek u produktů Microsoft

Co znamená druhotná licence?

Druhotné licence jsou legální licence, které již byly prvotně zakoupené, ale nebyly použité. Jedná se o nadbytečné licence, které firmy nebo organizace uvolnily, například při přechodu na novější software nebo při zmenšování svého technologického parku. Tyto licence jsou pak prodávány za nižší cenu, což umožňuje ušetřit náklady bez ztráty funkčnosti softwaru.

Druhotné licence musí být poprvé uvedeny na trh v EU a musí být řádně odinstalované a nepoužívané před dalším prodejem. Při jejich koupi každý zákazník obdrží dokument o prohlášení legálnosti softwaru.

Co znamená nová licence?

Nová licence je licence na software, která ještě nebyla nikdy použita ani aktivována. Taková licence je zakoupena přímo od výrobce softwaru nebo od autorizovaného prodejce a poskytuje uživateli právo na instalaci a používání softwaru v souladu s podmínkami licenční smlouvy.

Co je to ESD?

ESD je zkratka používaná v softwaru pro označení Electronic Software Delivery. Jedná se o metodu distribuce softwaru, která zahrnuje přímý přenos softwarových dat pomocí internetu. Byla představena jako alternativa k distribuci softwaru prostřednictvím fyzických médií, jako jsou disky, flash disky a papírové uživatelské manuály. ESD umožňuje bezpečnější a měřitelnější způsob nasazení softwaru.

Co znamená RTL (Retail)?

Maloobchodní verze softwaru je kompletní produkt. Jedná se o maloobchodní licenci, kterou si uživatelé zakoupí, když si koupí kopii softwaru od jakéhokoli maloobchodního prodejce nebo v obchodě výrobce.

Pokud jste si zakoupili maloobchodní licenci, můžete ji přenést z jednoho počítače na druhý, ale ne současně. Jedno zařízení musí být deaktivováno a bez omezení hardwaru.

Co znamená OEM (Original Equipment Manufacturer)?

OEM je licence softwaru, kterou na váš počítač předinstalují společnosti, které vyrábějí počítače. Zahrnují v něm kopii softwaru, abyste mohli okamžitě používat svůj počítač.

I když je tato licence OEM předinstalována, uživatelé si ji mohou koupit i tehdy, pokud si chtějí sestavit herní počítač nebo mají systém z druhé ruky, který je buď zastaralý, nebo nemá žádný operační systém.

Co znamená BIND (Vázaná licence)?

Vázaná licence znamená, že zakoupený licenční klíč bude propojen s účtem Microsoft. Svůj software si tak můžete jednoduše aktivovat pomocí svého účtu Microsoft. V případě formátování nebo výměny počítače se můžete kdykoli připojit a aktivovat svůj software na jiném zařízení.

Co znamená zkratka TA (Telefonická aktivace)?

Tyto licence jsou zbytkové licence nejnižší jakosti na maximálně 1-3 aktivace na jedno zařízení. Software je vždy nutné aktivovat telefonicky, čemuž odpovídá i jejich cena. Návod na telefonickou aktivaci najdete v příslušných pokynech na webové stránce Microsoftu.

Další prodej softwarových licencí

Další prodej softwarových licencí (včetně OEM) je v rámci Evropské unie zcela legální. Tvůrce počítačových programů nemůže bránit dalšímu prodeji "použitých" licencí. I když tedy licenční smlouva zakazuje další převod, majitel práva nemůže bránit dalšímu prodeji této rozmnoženiny, jak se uvádí v rozsudku Soudního dvora EU.